ZASADY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH

Zasady uczestnictwa w warsztatach jogi, uzdrawiania,
rozwoju duchowego i w zajęciach ezoterycznych

Na treningi, szkolenia, kursy oraz warsztaty proszę zabrać ze sobą: śpiwór lub koc do siedzenia na zajęciach oraz ćwiczeń i procesów na siedząco i relaksu na leżąco, obuwie domowe (kapcie, bambosze). Przydatne są chusty do okrywania ciała w siedzącej medytacji i leżących relaksacjach. Na kursach i szkoleniach zwykle wymaga się posiadania zeszytu lub bloku listowego i długopisu do robienia notatek, także do ćwiczeń i zadań pisemnych (szczególnie na warsztatach typu numerologia, astrologia, psychosynteza, ale także na terapiach i jodze)! W niektórych zajęciach, takich jak indyjskie sztuki walki - kalaripayat, może być wymagany specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń.

Uczestnictwo wyłącznie w całości programu zajęć sobotnio-niedzielnych lub dłuższych! Zwykle nie przewidujemy możliwości brania udziału w części programu, chociaż czasem przy dłuższych programach zdarzają się zajęcia dwuczęściowe z możliwością dojechania tylko na sobotę-niedzielę czyli na weekend. Od uczestników wymaga się zwykle uczestniczenia we wszystkich ćwiczeniach i praktykach jakie są prowadzone przez liderów w czasie zajęć, szkoleń, kursów, warsztatów. Osoby które nie będą chciały uczestniczyć w prowadzonych ćwiczeniach czy praktykach mogą zostać wyproszone z zajęć (szkolenia, kursu czy warsztatu) bez zwracania zadatku za uczestnictwo i podobnie osoby zachowujące się w sposób nieodpowiedni, wulgarny czy złośliwie przeszkadzający.

Wspólne posiłki na zajęciach sobotnio-niedzielnych (w przerwie zajęć) aranżujemy z własnego, najlepiej wegetariańskiego pożywienia (lakto-owo-wege) lub korzystamy z okolicznych jadłodajni (bary, restauracje). Podczas warsztatów wskazane jest jarskie, wegetariańskie odżywianie z uwagi na jego znane od tysiącleci korzystne dla rozwoju duchowego, relaksacji i medytacji właściwości.

Na dłuższych zajęciach, treningach, prowadzonych z noclegami i wyżywieniem w czasie obozu czy wczasów terapeutycznych - zwykle obowiązują dyżury mające na celu przygotowanie obiadu lub wszystkich posiłków i/lub wydawanie posiłków. Preferuje się podawanie posiłków w formie tak zwanego stołu szwedzkiego. Jedzenie dla rozwoju duchowego jest wegetariańskie (lakto-owo-wege).

Zajęcia weekendowe rozpoczynają się zwykle w sobotę o godzinie 9.00 lub 10.00 i trwają do godz. 18.00 lub 19.00, a w niedzielę rozpoczynają się o godzinie 9.00 i kończą się około godziny 16.00-17.00. Osoby prowadzące zastrzegają sobie możliwość częściowych zmian w programie w zależności od zapotrzebowania uczestników i własnego natchnienia. Wiele zajęć, szczególnie o charakterze terapeutycznym, związanych z uzdrawianiem, ziołolecznictwem czy bioenergoterapią, prowadzona jest głownie pod kątem indywidualnych potrzeb zdrowotnych uczestników.

Koszt warsztatów dwudniowych znajduje się w ofertach konkretnych prowadzonych zajęć, kursów, treningów czy warsztatów, a te prowadzone przez liderów z innych państw są zwykle znacząco większe z uwagi na koszta podróży. Możliwe są pewne zniżki dla członków zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń i organizacji (SEM, SEG, HCO) z opłaconymi na bieżąco składkami i stażem w praktykach duchowych.

Często koszta zajęć składają się z dwóch części, z których jedna to składka na niezbędne opłaty związane z wynajmem pomieszczeń na zajęcia, ośrodka, opłat za noclegi czy wyżywienie. Druga to datek (dakszina) na rzecz osób prowadzących (liderów, trenerów, instruktorów, mistrzów), najczęściej zbierana do puszki jako datek (często na zajęciach medytacji czy jogi) lub w formie negocjacji, takich jak w szkoleniach psychosyntezy czy rebirthingu.

Proszę dowiadywać się o miejsca zajęć u organizatorów i zgłaszać uczestnictwo przynajmniej kilka dni wcześniej, najlepiej tydzień przed warsztatem, kursem, szkoleniem, zajęciami weekendowymi czy kilkudniowym obozem treningowym. W ramach zasad dotyczących zajęć rozwoju duchowego (medytacji, jogi, ezoteryki), zgodnie z tradycyjnymi regułami ezoterycznymi, wymaga się od uczestników punktualności, a wszelkie spóźnianie nie jest dobrze widziane i wymaga wcześniejszego uzgodnienia z osobą prowadzącą dany blok zajęć. Nauczyciel czy mistrz przychodzi na zajęcia jako ostatnia osoba, a grupa zbiera się na umówioną godzinę z pewnym wyprzedzeniem, oczekując na prowadzącego lidera czy trenerów.

Wszelkie dolegliwości, choroby czy kontuzje, które mogą utrudniać uczestnictwo w zajęciach (kursach, szkoleniach, seminariach, treningach) należy przed zajęciami zgłosić i omówić z osobą prowadzącą dany tematyczny blok zajęć czy cały program warsztatowy. Na zajęcia typowo psychoterapeutyczne, osoby będące w czasie leczenia ambulatoryjnego pod opieką psychiatrów, powinny mieć pisemne skierowanie na terapie lub przynajmniej pisemną zgodę z pieczątką lekarską, z wyraźnym zaświadczeniem, że lekarz prowadzący nie zgłasza przeciwwskazań do udziału w treningu psychoterapii czy psychosyntezy.

Osoby, które będąc pod wpływem środków czy substancji odurzających jak np. ayahuaską wykażą się zaburzeniami percepcji otoczenia i rzeczywistości, będą zakłócać zajęcia czy wykażą się wyraźną dysfunkcyjnością wskazującą na jakiekolwiek odurzenie zostają generalnie usunięte z programów rozwoju duchowego, medytacji, jogi i podobnych ezoterycznych, jako że podstawową zasadą rozwoju świadomości, rozwoju duchowego jest TRZEŹWOŚĆ. Kto zatem się odurza, jest nietrzeźwy, wprowadza się w stany patologicznej dysfunkcjonalności - sam udowadnia otoczeniu, że do ścieżki duchowej, do rozwoju wewnętrznego nie dojrzał dostatecznie. Zbytnio odurzonych prowadzący lider czy organizator może skierować na przymusowe badania i kliniczne leczenie z toksycznego uzależnienia. Człowiek, jak staje się dysfunkcyjny z powodu środków odurzających, traci zdolność do samodyscypliny, percepcji otoczenia, kontaktowość i zaczyna "dymić" - musi się zacząć leczyć, bo utracił zdolność do pracy nad sobą i rozwoju wewnętrznego!

Niektóre zajęcia mają charakter głębokich medytacyjnych treningów samodyscypliny i mistyki ascetycznej, także duchowych odosobnień, mogą zatem zawierać elementy takie jak częściowy czy całkowity post przez określony czas, ograniczenie ilości posiłków, ilości jedzenia czy specyficzne godziny zajęć jak medytacje o świcie czy bloki nocnych czuwań z praktykami jogicznymi. Do takich zajęć trzeba się wcześniej dobrze przygotować i zwykle wymaga się pewnego zaawansowania w rozwoju duchowym zanim osoba zainteresowana samodoskonaleniem w intensywny sposób zostanie do programu zajęć zakwalifikowana.

Na odosobnieniach z milczeniem wymaga się zwykle ciszy, nierozmawiania, a także powstrzymać się należy od gestykulowania, pisania na karteczkach, nagabywania innych - z wyjątkiem jakiś poważnych losowych zdarzeń (kontuzja, zachorowanie, powódź, pożar, etc). Osoby, które pomimo jednego czy dwóch upomnień nie raczą stosować się do zasad dyscypliny takich bardziej zaawansowanych procesów praktyk jogicznych mogą zostać usunięte z programu i nie będą więcej przyjmowane na tego rodzaju warsztaty zaawansowanego samodoskonalenia.

Podstawowy blok zajęć to warsztat, trening, kurs czy szkolenie trwające DWA lub TRZY dni, zwykle sobota-niedziela lub długi weekend. Często udział w dłuższych programach treningowych, obozach i wczasach trwających tydzień, dziesięć dni, dwa lub trzy tygodnie uzależniony jest od stażu praktyki w danej grupie tematycznej, a wskazana ilość krótszych 2-3-dniowych zajęć warsztatowych powinna po zsumowaniu wynosić w przybliżeniu tyle dni praktyki, ćwiczeń, treningu, ile dni trwa dłuższy program szkoleniowy, obóz treningowy czy intensywne odosobnienie medytacyjne w jodze danego stylu nauczania.
© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: radza-joga.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz