wtorek, 29 maja 2018

Retrogradacja - ruch wsteczny - cofanie się planet w roku 2018

Retrogradacja - ruch wsteczny - cofanie się Planet w roku 2018

System solarny

Retrogradacja - cofanie się, ma konotację negatywną, sugeruje bowiem regresję, recesję, stratę. Retrogradacja - jest to ruch ciała niebieskiego, które pozornie obraca się lub porusza po orbicie w kierunku przeciwnym, niż większość ciał w danym układzie orbitalnym. W Układzie Słonecznym ruch wsteczny ma kierunek przeciwny względem ruchu Ziemi wokół Słońca, który widziany z północnego bieguna Słońca odbywa się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Ruch wsteczny można zaobserwować śledząc zmiany położenia na niebie jasnych planet zewnętrznych – Marsa, Jowisza lub Saturna w ciągu kilku miesięcy przed i po opozycji. Gdybyśmy zapisywali ich położenia względem okolicznych gwiazd, to zauważymy, że zakreślają one charakterystyczne pętle na niebie nałożone na ich średni ruch. Ruch wsteczny wykazują również planety wewnętrzne – Merkury i Wenus, lecz w tym czasie znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i ich obserwacja jest utrudniona. Zjawiska ruchu wstecznego mogą być również zaobserwowane wewnątrz systemów satelitów planet. Retrogradacja nie występuje w przypadku Słońca i Księżyca wyróżnianych w astrologii jako tak zwane ŚWIATŁA - obiekty o największej mocy świecenia. 

Retrogradacja planet - to pozorny ruch wsteczny planet z punktu widzenia Ziemi. W rzeczywistości przecież planety nie cofają się, to zjawisko jedynie obserwowane jest z Ziemi jako tak zwany ruch pozorny. Przyjrzyj się swemu kosmogramowi i tranzytom w swoim horoskopie i obserwuj zdarzenia w swym życiu przed, w czasie i po retrogradacji. Warto też sprawdzić jakie planety retrogradowały w momencie twojego urodzenia. Planeta retrogradująca, tranzytując ważny punkt, czy planetę w naszym horoskopie osobistym, będzie w tym samym miejscu przynajmniej 3 razy: przed retrogradacją, w trakcie i po retrogradacji. I ten układ jaki tworzy w naszym horoskopie, będzie miał miejsce 3 razy. Ważne, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę analizując symbolikę retrogradacji w swoim horoskopie. Tranzyt przed i aspekt, jaki planeta tworzy w horoskopie urodzeniowym, tak zwana pre-retrogradacja, czy przedretrogradacyjna faza cienia - wskazuje nam na to co nas czeka i co się w życiu powtórzy. Ważne: w jakim znaku będzie miała miejsce retrogradacja i jakie cechy i zachowania spowodują ewentualne problemy. Dom horoskopu, w którym będzie miała miejsce retrogradacja pokaże sprawy i dziedziny życia, które będą aktywne.  

Planety w retrogradacji


Planety w retrogradacji to planety w tzw. ruchu wstecznym. Jest to ruch pozorny, gdyż jest wiadome to, że planety poruszają się po swoich orbitach zawsze w jednym kierunku. Gdy obserwujemy ten ruch z Ziemi - przez teleskop, to wygląda to zjawisko trochę inaczej. Patrząc wtedy na niebo można zobaczyć, że planety astrologiczne, oprócz Słońca i Księżyca, okresowo zwalniają swój ruch, aby potem zmienić kierunek i zacząć zawracać. ten czas astrologiczny nazywamy retrogradacją, a sam momen zmiany kierunku ruchu na tle gwiazd - zatrzymaniem. 

Długość czasu retrogradacji jest różna - od kilku tygodni do kilku miesięcy - w zależności od biegu określonej planety. Można powiedzieć, że retrogradacja jest złudzeniem optycznym powstałym dlatego, że planety w naszym Układzie Słonecznym poruszają się po orbitach, z różną prędkością w stosunku do ruchu Ziemi. Każda planeta - pomijając Słońce i Księżyc - ma swoje okresy retrogradacji, ale zanim zacznie się cofać to zatrzymuje się i stoi na jednym stopniu nawet przez parę dni. Planety, które stoją nazywane są stacjonarnymi lub zatrzymanymi. Na kosmogramie oznaczone są literką S albo D. Planeta będąca w ruchu wstecznym oznaczona jest literką R lub w astrologii także znakiem odwróconego R.

Astrolodzy twierdzą, że gdy w horoskopie urodzeniowym przeważają planety w retrogradacji, to człowiek staje się bardziej zamknięty w sobie i nieśmiały i jego cechy charakteru słabo się uzewnętrzniają. Taka osoba może być bardzo tajemnicza, zamknięta dla otoczenia, czasem nawet niezrozumiana. Jeżeli w horoskopie nie ma planet w retrogradacji, to osoba jest otwarta i ludzie ją rozumieją. 

Wpływ retrogradacji na działanie energii planet


Retrogradacja powoduje, że archetypowe energie planet zostają zmienione. To, co miało dobroczynny wpływ na los człowieka - staje się zblokowane, albo wręcz działa negatywnie (maleficznie) i odwrotnie. Trzeba też zaznaczyć, że dwa najważniejsze światła horoskopu - Słońce (Sol) i Księżyc nigdy nie retrogradują. Słońce wyobrażane jako męski aspekt osobowości, woli, mocy i rozumu, a Księżyc (Luna) jako żeński aspekt (wrażliwość, uczucia) - zawsze pozostają niezmienione - tak jak to zapisane zostało w horoskopie urodzeniowym.


Merkury

Merkury retrograduje bardzo często, bo zwykle 3 razy w roku. W roku 2018 Merkury retrograduje 3 razy. Od 23 marca do 15 kwietnia; od 26 lipca do 19 sierpnia; od 17 listopada do 6 grudnia.

W tym czasie, gdy retrograduje nie powinniśmy zaczynać nowych projektów, podpisywać umów, rozpoczynać związków, kupować wszelkich urządzeń związanych z komunikacją.  Dobrze jest dokończyć wszystkie sprawy, które kiedyś rozpoczęliśmy, potwierdzać wcześniejsze rezerwacje. Energia cofającego się Merkurego wpływa też na zmienność nastrojów i naszych decyzji, osłabia inteligencję i bystrość umysłu. Należy zatem koncentrować się na teraźniejszości, bo łatwiej i prościej i pragmatyczniej wtedy rozumujemy. Ważne jest, aby skupiać się na tym co się robi teraz.

Energia tej planety w czasie retrogradacji pozwala pisarzom łatwiej wyrazić się słowem pisanym niż w mowie wykładem, pogłębia procesy myślowe, wpływa na wrażliwość i łatwiejsze wczucie się w emocje i położenie innych osób oraz sprawia, że nie oceniamy ludzi zbyt pochopnie. Powoduje zamykanie się w sobie i trudności wyrażaniu siebie za pomocą mowy. Metafizycznie czas około 3 tygodni retrogradacji Merkurego (Hermesa) jest bardzo dobrym okresem na medytacyjne odosobnieniem, dokończenie rozpoczętych prac, introspekcję, praktyki przeglądu wstecznego w jodze etc. 

Wenus 

Wenus retrograduje w czasie co około 1,5 roku i proces ten trwa do około 6 tygodni. W roku 2018 Wenus retrograduje od 5 października do 16 listopada.

W roku 2017 retrogradowała jeden raz. Od 4 marca 2017 do 15 kwietnia 2017 roku. (Od godz. 10:09:07 13°08'50 Baran - ruch prosty - 15.04.2017 godz. 11:17:10)

W roku 2016 szła ruchem wstecznym, nie retrogradowała. W roku 2015 retrogradowała jeden raz (WENUS 25.07.2015 10:29:01 0°46'23 Panna - 6.09.2015 09:28:30 14°23'18 Lew). 

Gdy Wenus retrograduje nie wolno brać ślubów, nie należy brać kredytów i nie załatwiać spraw finansowych. Nie planować przyszłości, związków miłosnych, biznesów, nie szukać nikogo nowego na romans ani związek miłosny. Retrogradacja Wenus to częsta pułapka w którą można wpaść z powodu tego, że damy się nabrać na pojawiające się w tym czasie "okazje" i "propozycje nie do odrzucenia", a słodka i urocza Wenus potrafi na to skusić. Należy zatem uważać na wszystkie wenusjańskie okazje i promocje, bo mogą to być straszne niewypały. 

Czas, w którym cofa się planeta można poświęcić na dokładne przeanalizowanie swojego konta bankowego, wydatków i związku miłosnego. Energia cofającej się planety działa tak, że ogranicza intensywne emocje i będąca pod jej wpływem osoba może nauczyć się nad nimi panować. Jednakże bywa, że nie będzie zdolna okazywać miłości ani ciepłych uczuć, chociaż mogą one być prawdziwe, piękne i głębokie. Z wielkim trudem przychodzi okazanie uczuć w chwilach, gdy tego potrzeba. Osoby mogą być też niedojrzałe do miłości, do związku miłosnego, tylko dlatego, że związek zawarty został na wstecznej Wenerze. W okresie wstecznej Wenus łatwiej także złapać chorobę weneryczną, zatem należy bardziej dbać o higienę i zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi. 

Sześć tygodni ruchu wstecznego Wenus to u mistyków jeden z najlepszych okresów na długie 6 tygodni trwające odosobnienie z pracą nad emocjami i panowaniem nad emocjami, z medytacjami na osiąganie trwałego spokoju wewnętrznego, a także dobry czas na post prorocki i praktykę silnej ascezy.  Od tego, jak będzie działać Wenus w retrogradacji zależy jak jest aspektowana w horoskopie urodzeniowym, bo od tego też będzie zależeć interpretacja wpływu energii Wenus na życie każdej osoby. 

Mars

Mars retrograduje co 22 miesiące i trwa tak w ruchu wstecznym przez 11 tygodni (mistyczne jedenaście tygodni) czyli prawie trzy miesiące. W tym czasie nie powinno się wszczynać żadnych kłótni i awantur ani wojen, bo łatwo możemy przegrać. Na ten czas - nawet jak z kimś toczymy wojnę - powinniśmy zrobić zawieszenie broni dla wzmocnienia swoich sił. Dobrze jest kończyć wszystkie zaległe sprawy i zrobić porządki w szafach i bibliotece.

Gdy Mars retrograduje - jest zdecydowanie mniej przebojowy, mniej aktywny, jego energia jest zawsze kontrolowana, a agresja jest skierowana do wewnątrz, stąd łatwiej o skłonności samobójcze, stany zniechęcenia i depresji oraz wybuchy chorób autoimmunologicznych. Dlatego też podejmowanie decyzji bywa dłuższe i jesteśmy bardziej ostrożni. Pochopne i szybkie podejmowanie decyzji gdy Mars się cofa sprawia iż jest ona najczęściej błędna i zła. Okres ruchu wstecznego Marsa to także dobry czas dla wojska i policji na intensywne ćwiczenia i szkolenia, w tym na kursy samoobrony, a w rozwoju osobistym na intensywny trening prosperity czy asertywności. 

W roku 2018 Mars będzie retrogradował od 26 czerwca - 27 sierpnia 2018, od 9°13'05" Wodnika do 28°36'36" Koziorożca.

W 2017 roku Mars nie retrogradował. 

Mars w retrogradacji w 2016 roku - od 17 kwietnia w znaku Strzelca do 30 czerwca w znaku Skorpiona. W tym czasie wiele działań może zostać zahamowane. Mars przetestuje cierpliwość Skorpionów i Strzelców, bo problemy występujące wcześniej będą wymagały ponownego rozpatrzenia i rozwiązania. Mars w retrogradacji przetestuje również zodiakalne Barany, których jest naturalnym władcą i Koziorożce, gdzie jest egzaltowany. Dobrze by było, aby Koziorożce zachowały spokój i nie denerwowały się ani nie kaprysiły. Inne znaki Zodiaku też odczują retrogradację Marsa w swym życiu. 

Rady dla Zodiaku w czasie retrogradacji Marsa:

Baran - ascendentalne Barany powinny poszukiwać zrozumienia przyszłych możliwości, zrozumienia tego w co wierzą.

Byk - mogą mieć trudności w zrozumieniu motywacji działań innych osób oraz problemy zaakceptowaniem końcowych efektów.

Bliźnięta - zyskają uznanie innych, ale też doświadczą agresywnego podejścia.

Rak - powinien zadbać o zdrowie; niestety będzie pracować w pocie czoła niczym niewolnik, otrzymując niewielkie uznanie.

Lew - ascendentalne Lwy nie odczują dotkliwie działania retrogradującego Marsa, ale za bardzo je będą rozpraszały „przyjemne” zajęcia.

Panna - podejmie wyzwania dla domu i rodziny.

Waga - Wagi nie powinny pozostawiać przypadkowi, zwłaszcza jeśli to dotyczy komunikacji również z partnerem; dyskutuj, rozmawiaj, aż rozpracujesz wszystkie szczegóły.

Skorpion - niespodziewane wydatki, warto więc nie wydawać pieniędzy lekkomyślnie.

Strzelec - odwaga z tendencja do impulsywnego działania; Strzelec solarny powinien być ostrożny we wszystkich działaniach, odwaga, owszem pojawi się, ale Mars będzie w koniunkcji z Saturnem w tym roku, a koniunkcja malefików dla jakichkolwiek działań nie jest korzystna.

Koziorożce - będą sfrustrowane, bo nie będą w stanie osiągnąć tego co chcą; w jednych z powodu rozkapryszenia, u innych w wyniku braku jasności i utraty poczucia kontroli.

Wodnik - musi uważać na zdrowie i trzymać nerwy na wodzy.

Ryby - będą się czuły zobowiązane do dbania o szczegóły; co może zaowocować uznaniem.

Jowisz 

W roku 2018 Jowisz retrograduje od 9 marca do 10 lipca. Jest planetą ekspansji na zewnątrz, optymizmu i idealizmu. Gdy Jowisz retrograduje poskramia ekspansywne "ja", które chciałoby nadmiernie dominować, urosnąć i unicestwić inne piękne cechy charakteru. Planeta w retrogradacji niesie skłonność do rozwijania swych wewnętrznych filozoficznych czy religijnych ideałów niż tych, które zostały nam wpojone. Bywa jednak problem z ekspansją tych ideałów na zewnątrz i zamanifestowania swego wewnętrznego piękna. Urodzeniowy Jowisz w retrogadacji bywa niekorzystny dla osób, które podjęły się poważnych ról społecznych lub kapłańsko-duchowych, gdyż powoduje silne skłonności do rezygnacji, ucieczki lub porzucenia swoich duchowych obowiązków (tak z organizacji społecznych, charytatywnych czy duchowych). 

Saturn

W roku 2018 Saturn retrograduje od 18 kwietnia do 6 września. Saturn - planeta woli - gdy retrograduje - daje spryt, kombinatorstwo i cwaniactwo. Energia planety działa tak, że nic nie umknie uwadze jeśli coś chcemy zrobić dla własnych korzyści i żołądka. Ale bywa też tak, że osoba, która długo coś dobrze robiła - nagle się z tego wycofuje, rezygnuje i ucina sobie źródło dochodu. Saturn natalnie w ruchu wstecznym to często osoby powtarzające nieudane lekcje ze swojego poprzedniego życia, obciążonego jakimś wielkim złem lub czarnoksięstwem albo nadużywaniem magii do niewłaściwych celów. 

Retrogradacja pozostałych planet


Retrogradacja pozostałych planet i planetek (Neptun i Pluton oraz planetoid, np. Chiron) zarówno w horoskopie urodzeniowym jak i tranzytowym nie ma większego znaczenia z uwagi na pierwszy aksjomat astrologii o tym, że największe znaczenie ma to, co najsilniej świeci. Ich retrogradacja trwa długo - przez parę miesięcy.  Profesjonalny astrolog nie bawi się w rozważanie obiektów poniżej granicy widzialności wyrażonej na poziomie 6 stopni wielkości gwiazdowej (magnitudo). 

Uran 

Uran jest planetą na granicy widzialności, która może wpływać na los człowieka jeśli silnie jest aspektowany w horoskopie urodzeniowym i jego jasność jest pomiędzy 5-tym, a 6-tym stopniem magnitudo. Uran wzmacnia potrzebę bycia innym, wzmacnia potrzebę swawolenia oraz potrzebę dominacji nad innymi (jeśli ktoś jest osobą rządzącą jakimś państwem lub zarządzającą dużymi przedsiębiorstwami, spółkami etc.) Gdy Uran retrograduje wpływa na szybkość podejmowania długofalowych decyzji, nad którymi długo myśleliśmy. Daje też dużą niezależność w sposobie myślenia i stylu życia. 

Neptun

Neptun określany jest jako planeta intuicji i iluzji, w retrogradacji może pogłębiać  intuicyjne i duchowe odczuwanie rzeczywistości, lub też blokować racjonalne odczuwanie rzeczywistości i wpędzać właściciela horoskopu w świat iluzji i złudy. Może też spowodować, że znajdziemy w sobie siły, które są nam potrzebne do zmiany życia.

Pluton

Pluton to planeta transformacji i obsesji, w retrogradacji może pogłębiać obsesyjność lub powodować podporządkowywanie się woli innych. Człowiek wtedy wycofuje się i odcina od ludzi i świata. 

Zapraszamy na warsztaty, gdzie można zgłębiać i doskonalić wiedzę o astrologii

 http://radza-joga.blogspot.com/p/warsztaty.html

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: radza-joga.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz