czwartek, 14 stycznia 2016

Merkury - ruch wsteczny Retrogradacja

Retrogradacja Merkurego w roku 2017Merkury - planeta w układzie słonecznym, a w mitologii posłaniec Bogów, który łączy Niebo i Ziemię. Jego energia odpowiedzialna jest za komunikację z innymi ludźmi, sprawność umysłową, logiczne myślenie, osąd i intelekt. W ciągu jednego roku Merkury nawet trzykrotnie wchodzi w ruch wsteczny, a w roku 2016 dzieje się to aż 4 razy. W języku astrologów wejście w ruch wsteczny planety nazwane jest ruchem retrogradacyjnym, retrogradacją, a w skrócie po prostu retro. Retrogradacja planet to jest czas, gdy poruszają się one (pozornym) ruchem wstecznym. Za wyjątkiem Słońca (Sol) i Księżyca Luna) - dwóch świateł horoskopu - wszystkie planety retrogradują, ale wyjątkowo złą sławą cieszy się retrogradujący Merkury. Merkury to komunikacja, koleje, poczta, zaopatrzenie, telekomunikacja, drogi, mass media, handel. Kiedy Merkury retrograduje, wszystkie wymienione rzeczy szwankują. Narasta także ogólne rozdrażnienie. 


Retrogradacja Merkurego w roku 2017


Od 19 grudnia 2016 Merkury jest w retrogradacji i będzie do 8.01.2017r.

MERKURY 19.12.2016 12:55:56 15°07'52" Koziorożec - 8.01.2017 11:42:38 28°50'56" Strzelec


Podczas retrogradacji Merkurego często posłuszeństwa odmawiają sprzęty elektroniczne. Energia tej planety oddziaływuje na to jak komunikujemy się z innymi ludźmi, na podróże, handel, sprawy bankowe, usługi pocztowe. Należy zatem zadbać o dokumenty i zabezpieczyć pliki w komputerze, aby ich nie stracić w nieprzewidzianych okolicznościach, które Merkury cofający się stwarza. Warto też zrobić przegląd samochodu, bo może się zdarzyć, że zepsuje się na samym środku skrzyżowania lub na autostradzie. I pilnować kluczy oraz portfela. 

W roku 2016 Merkury retrogradował aż 4 razy!

Merkury był w retrogradacji od 5 stycznia 2016 roku aż do 25 stycznia 2016. Podczas retrogradacji Merkurego trzeba być gotowym na różne niemiłe niespodzianki i nieprzewidziane okoliczności. Podczas retrogradacji Merkurego często posłuszeństwa odmawiają sprzęty elektroniczne. Energia tej planety oddziaływuje na to jak komunikujemy się z innymi ludźmi, na podróże, handel, sprawy bankowe, usługi pocztowe. Należy zatem zadbać o dokumenty i zabezpieczyć pliki w komputerze, aby ich nie stracić w nieprzewidzianych okolicznościach, które Merkury cofający się stwarza. Warto też zrobić przegląd samochodu, bo może się zdarzyć, że zepsuje się na samym środku skrzyżowania lub na autostradzie. I pilnować kluczy oraz portfela.

Ruch retrogradacyjny sprawia, że wszystko to co będziemy robić i co dotyczy różnych aspektów naszego życia może być bardzo trudne, skomplikowane lub wręcz może się nie udać. Ten trudny okres cofania się planety trwa około 3 tygodni i trzeba go po prostu przeczekać powstrzymując się od zaczynania długofalowych przedsięwzięć. Sprawy rozpoczęte gdy planeta retrograduje idą jak po grudzie, piętrzą się trudności i opóźnienia, można robić błędne założenia i podejmować złe decyzje. Lepiej jest gdy będziemy w tym czasie robić korektę i ulepszenia tego, co już zostało zaczęte, co trwa i co chcemy przekształcić. W okresie retrogradacji Merkurego częściej niż zwykle możemy stać w korkach, spóźniać się, coś gubić, jesteśmy roztargnieni i rozkojarzeni. Uważać należy na spóźniające się pociągi i autobusy.

Merkury - retrogradacja


Od 5 stycznia retrograduje w znaku Wodnika, zatem uważać należy na relacje społeczne. Od 8 stycznia przechodzi do Koziorożca, a to już jest związane bardziej z naszymi materialnymi dobrami, pracą i karierą.

MERKURY 5.01.2016 15:05:00 1°02'37" Wodnik - 25.01.2016 23:49:46 14°54'42" Koziorożec
MERKURY 28.04.2016 19:19:42 23°36'07" Byk - 22.05.2016 15:20:13 14°20'16" Byk
MERKURY 30.08.2016 15:03:14 29°04'39" Panna - 22.09.2016 07:31:16 14°49'21" Panna
MERKURY 19.12.2016 12:55:56 15°07'52" Koziorożec - 8.01.2017 11:42:38 28°50'56" Strzelec

Co robić gdy Merkury retrograduje?


Gdy Merkury znajduje się w retrogradacji, zmusza nas do zwolnienia tempa pracy i życia. Mogą też spotkać nas różne niespodzianki typu, że utknęliśmy w windzie, korku, albo że spóźnia się pociąg czy samolot. Jesteśmy zmuszeni do tego, aby stać się bardziej elastycznymi, zająć się zaległymi sprawami i je dokończyć (bo były przez nas ignorowane, albo odłożone "na późńiej". Merkury zachęca nas do zmiany podejścia do życia i zmusza do refleksji. Jeśli byliśmy zaganiani w pracy, to właśnie teraz jest chwila na to aby odpocząć, zrelaksować się i pełną piersią odetchnąć. Czasami się zdarza, że nawet nie zauważamy gdy Merkury retrograduje, ale bywa tak, że czas ten wywołuje istne trzęsienie ziemi, opóźnienia, spiętrza przeszkody, wywołuje niechęć do spotykania się z ludźmi i wszelkiej z nimi komunikacji. Te różnice w odczuwaniu wpływu planety na nas są związane z jej położeniem.

Mocno odczujemy ruch wsteczny Merkurego gdy:
 • jest to nasz znak Zodiaku
 • znak Merkurego
 • znak Ascendentu
 • gdy zaczyna retrogradować
 • gdy zmienia kierunek ruchu
 • gdy kończy ruch wsteczny
Gdy występują one w odległości nie większej niż dwa stopnie od jakiejś planety w horoskopie urodzeniowym.

Gdy Merkury retrograduje unikamy:
 • zakupów sprzętu elektronicznego (telewizor, komputer, telefon komórkowy, sprzęty AGD etc.)
 • zakupu samochodu, domu, 
 • wprowadzania się do nowego domu czy mieszkania
 • rozpoczynania nowej pracy i ważnego projektu,
 • podpisywania ważnych kontraktów, umów, 
 • podpisywania umowy o pracę
 • rozpoczynania pracy
Czas ten należy przeczekać, zająć się tym, na co nie było czasu, aby to zrobić, nic nie przyspieszaj, bo sprawy mogą iść opornie i zrobi się większy chaos niż jest. Nie walcz, nie złość się, nie denerwuj, nie próbuj forsować swojego zdania i nie próbuj układać wszystkiego co robisz by było po twojej myśli. Czas retrogradacji jest trudny i lepiej poczekać aż minie.

Gdy Merkury retrograduje możemy robić:
 • przeczekać,
 • przyjrzeć się przeszłości,
 • masz czas na przeanalizowanie życia i spraw ważnych w życiu 
 • przemyśl jeszcze raz sprawy uczuciowe lub wróć do tych spraw, które było trudno rozwiązać - na ruchu wstecznym Merkurego można znaleźć ich rozwiązanie,
 • poprawić napisane już teksty (retrogradacja Merkurego jest bardzo dobrym czasem dla pisarzy),
 • zrobić to, na co nie miało się czasu 
 • potwierdź swoje rezerwacje,
 • naprawić zepsute sprzęty
 • zorganizować się, 
 • uporządkować korespondencję, napisać zaległe listy, wysłać paczki (wyślij je wcześniej, bo mogą się zdarzyć opóźnienia w dostarczeniu)
 • posprzątać i poukładać w szafach, 
 • przygotować grunt na nowe przedsięwzięcia,
 • uporządkować komputer i zrobić kopie zapasowe,
 • nadrobić zaległości w lekturze,
 • zdarzające się utrudnienia traktuj z przymrużeniem oka i w żaden sposób nie złość się na to co się zdarza,

Merkury w retrogradacji


Niektórzy złośliwcy twierdzą, że osoba, która ma Merkurego w retrogradacji jest głupsza i otępiała. Jakże się bardzo mylą! Najgorsze jest to, że tak twierdzą niektórzy astrologowie mający Merkurego w ruchu prostym w horoskopie urodzeniowym. Merkury retrogradujący działa w inny sposób niż Merkury w ruchu prostym. Może nie jest tak szybki, jak ten  w ruchu prostym, ale na pewno jego działanie jest głębsze, skuteczniejsze i wpływa na doskonałe zapamiętywanie tego, czego się uczymy. Jego wolniejsze działanie powoduje to, że potrzeba nam więcej czasu na to, aby sformułować myśli, przetrawić je i przemyśleć zanim się je wypowie, ale i tak łatwiej będzie nam o tym pisać niż mówić. Merkury retrogradujący jest idealny dla pisarzy i tych, których zawód związany jest ze słowem pisanym np. poeci, dziennikarze etc. Taki Merkury daje im czas na zastanowienie się nad tym, co chcą napisać, daje czas na sformułowanie myśli, nadanie im odpowiedniej formy, przemyśleć to, co się napisało - zanim się to powie.

Merkury w horoskopie


Dobrze jest wiedzieć jak aspektowany jest Merkury w horoskopie urodzeniowym i w jakim jest znaku Zodiaku. Merkury będzie działał inaczej u osób mających go w horoskopie w ruchu prostym i inaczej gdy będzie w retrogradacji. To jak będzie wpływał Merkury zależy też od tego, czy osoba jest spostrzegawcza czy też nie, co może wynikać z wielu czynników. Może ktoś być bardzo na sobie skoncentrowany i nie zauważać co się dzieje wokoło, a może tak być, że ktoś potrzebuje wielu bodźców, aby w ogóle zauważyć sytuację w jakiej jest. Można dopiero po jakimś czasie zauważyć, że wiele rzeczy u nas się zmieniło w życiu, że spełniły się już nasze marzenia i otrzymaliśmy to, czego pragnęliśmy, że żona zmieniła kolor włosów, a sąsiad się przeprowadził i że nasze dzieci dorosły już, a rodzice się zestarzeli. Bywa też tak, że długi czas żyjemy tak, jakbyśmy nie byli świadomi upływu czasu, a gdy uświadomimy sobie ten proces - to okazuje się, że czas upływa zbyt szybko.

Kto ma retrogradującego Merkurego w horoskopie urodzeniowym - ten jest myślicielem skoncentrowanym na wnętrzu. To ci, którzy, głęboko badają tajemnice swojego wnętrza (duszy) i kosmosu. Koncentracja, uwaga, poświęcanie czasu na to, aby dobrze zrozumieć otaczający nas świat i to, co nam tu przyszło robić na tym świecie, jak i z kim. Łatwość skupiania się na wnętrzu i głęboka analiza tego, co w życiu się zdarza - to cechy osób z Merkurym retro. Niełatwo więc taką osobę rozproszyć i wytrącić z równowagi. Gdy już zagłębi się w swoje wnętrze i skupi na tym, co robi, to może tam siedzieć tak długo jak zechce i nic go nie rusza. Ani hałas, ani uwagi przyjaciół, ani nawet inne rzeczy, które czekają w kolejce do zrobienia.

Ludzie z Merkurym w retrogradacji potrzebują klucza, który im pomoże zapamiętywać pewnie rzeczy. Klucz musi być związany z tym, co chcemy zapamiętać, a więc może to być jakaś liczba (jeśli chcemy zapamiętać numer konta czy telefonu komórkowego, albo jakaś ważna data, czy związane z nią skojarzenie), albo symbol czy sposób zachowania się. Po prostu coś, co nam się kojarzy z daną rzeczą i sytuacją.

Merkury na początku retrogradacji 


Jeśli ktoś urodził się na samym początku retrogradacji Merkurego, to może wpływać na ograniczenia w zdobywaniu wiedzy. Sytuacja może się odwrócić, gdy planeta zacznie poruszać się ruchem prostym. Wtedy wiedza sama zaczyna wchodzić do głowy i ze zwykłego "przeciętniaka" stajemy się inteligentnymi i błyskotliwymi uczniami. Można to zaobserwować w życiu, gdy z przeciętnego ucznia wyrasta zdolny student i nauka wchodzi mu do głowy łatwo. Ale trzeba być świadomym ruchu planet, aby zrozumieć dlaczego tak jest i nie tracić czasu na złudne domniemania. 

Merkury w ruchu prostym


Jeśli podczas urodzenia Merkury był w ruchu prostym, to retrogradacja planety może być trudna. Ale to też zależy od tego, jak jest ta planeta aspektowana i w którym domu przebywa. Gdy planeta zaczyna poruszać się ruchem wstecznym - maleje ochota do nauki czy pracy, a pojawia się chęć wyjazdów, zagłębienia się w siebie, pobycia ze sobą z dala od ludzi i rzucenie pracy którą się robi, bo może wydać się niepotrzebna.

Dlatego jest tak dużo interpretacji dotyczących retrogradacji planet i radzi się, aby każdy indywidualnie przeanalizował położenie tej (i innych) planet w swoim horoskopie. 

Merkury w tranzycie


W takim układzie nie powinniśmy zaczynać nowych, intelektualnych przedsięwzięć. Będzie trudno coś rozwinąć by przyniosło sukces, gdy Merkury wejdzie w retro. W takich sytuacjach trzeba poczekać aż planeta wyjdzie z retrogradacji. Retrogradujący Merkury nie sprzyja też handlowcom i wydawcom, dlatego nie otwieramy w tym czasie sklepów, ani nie zaczynamy kampanii reklamowych, nie rozpoczynamy nauki (za wyjątkiem powrotu do czegoś, co już robiliśmy i przerwane zostało z jakichś powodów). 

Dobre strony Merkurego retro - to spotkania z dawnymi znajomymi, nadrobienie zaległości w lekturze. 

Zapraszamy na warsztaty Królewskiej Radża Jogi 


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: radza-joga.blogspot.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz